Co robić gdy twoje myśli krążą ? Pragniesz je uspokoić, aby w głowie zapanowała cisza. Chcesz zasnąć ale to nic nie pomaga. Za każdym razem, kiedy zmuszasz się do tego by o niczym nie myśleć, twoje myśli powracają, a kiedy powtarzasz sobie, że nie ma się czym denerwować, pojawiają się niezliczone powody do zmartwień. Upływają godziny,
a ty czujesz się coraz bardziej zmęczony i wyczerpany.
Odnalezienie spokoju w pędzącym świecie nie jest łatwe. W najczarniejszych chwilach może się wydawać, że cały świat został skonstruowany tak, aby doprowadzić cię do skraju wytrzymałości. Stres i lęk przytłaczają często doprowadzając do depresji.
Zatem jak odnaleźć spokój i uchronić umysł przed przeciążeniem ?
Za pomocą Mindfulness – sztuki uważnego życia. Według Jona Kabat-Zinna, twórcy metody MBSR, uważność to “szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę”. Sztukę, tą już rozumiano w czasach starożytnych i w niektórych religiach. Żyjąc często w pędzie, pomijamy to, co najważniejsze i sami niszczymy spokój, do którego dążymy. Bazując na podstawie osiągnięć Jona Kabata-Zina opracowano metodę zapobiegania nawrotom ciężkiej depresji tj.: MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy), czyli Terapii Poznawczej Opartej na Uważności. Badania naukowe dowiodły, że metoda ta jest skuteczna i dzięki niej o połowę spada ryzyko nawrotu depresji. Technika MBCT polega na takiej formie medytacji, która powala na to, by normalne uczucia lęku, stresu i smutku nie nasilały się i nie przeradzały w długie okresy nieszczęścia, doprowadzające do stanów depresyjnych. Na tej podstawie stworzono MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) czyli Program Redukcji Stresu oparty na Uważności jak również MSC (Mindful Self-Compassion). Metodę uważnego, kojącego i współczującego podejścia do siebie, w sytuacji gdy przeżywamy silne emocje i stany wewnętrzne, takie jak: wstyd, rozpacz, lęk, poczucie wyobcowania, które pojawiają się w obliczu stresu, czy też wydarzeń układających się nie po naszej myśli.